An advocate and resource for the coaches/supporters of Georgia

All-Time Records - Boys

Boys All-Time Records
(Update through New Balance Outdoor Nationals 2017)

Long Jump

1 Stephen Hill 25-8.75 Miller Grove GA Olympics XXXVIII 5-7-09
2 Christian Taylor 25-6 Sandy Creek GA Olympics XXXVII 5-8-08
3 Lee Thomas 24-9.25 Shaw GA Olympics XIX 5-5-00
4 Reggie Brown 24-9 Carrolton GA Olympics XXVI 1997
5 Richard Jones 24-7.5 Cedar Grove GA Olympics XXXI 5-10-02
5 Christian Coleman 24-7.5 Our Lady of Mercy OLM Meet #2 4-3-14
7 Jobe Hannon 24-7 Charlton County   1995
8 Damar Forbes 24-6.5 MLK GA Olympics XXXVIII 5-7-09
8 John Wynn 24-6.5 Carrolton   1991
10 Terrance Huey 24-6.25 Marietta GA Olympics XIX 5-5-00

Shot Put

1 Davis Fraker 68-6 McIntosh New Balance Nationals 6-9-10
2 Isaiah Rogers 67-10 Campbell GA Olympics 5-12-16
3 Ben Glauser 67-6.5 Athens Academy Quad Meet 3-2-11
4 Chip Kell 66-7 Avondale AAAA State Meet 5-66
5 Hiawatha Berry 64-3.5 Winder-Barrow Golden West (CA) 1986
6 Reese Hoffa 64-3.5 Lakeside-Evans GA Olympics XXVI 5-1997
7 Sam Wright 64-2.5 Archer GA Olympics 5-12-16
8 Jaylan Reid 63-4.75 Hillgrove GA Olympics 5-8-14
9 Custavian Quarterman 63-0.75 Westover GA Olympics XXXI 5-10-02
10 Wesley Wright 62-11 Villa Rica Heard County Invitational 3-29-08
10 Madias Loper 62-11 Whitewater GA Meet of Champions 5-19-17

High Jump

1 Dothel Edwards 7-5.25 Cedar Shoals   1984
2 David Smith 7-4 Lovejoy Westlake Relays 4-3-10
3 Jason Cornelius 7-3 Clarke Central   1997
4 Raymond Higgs 7-2.25 Athens Christian GA Olympics XXXVIII 5-7-09
5 Thaddeus Hood 7-2 Glenn Hills GA Olympics XXI (AAA) 5-92
5 Maalik Reynolds 7-2 Westminster Region 6-AA Meet 5-1-10
5 Malik Broughton 7-2 Veterans 4A Sectional A 4-27-13
8 Travis Welch 7-1.25 Griffin Jefferson Relays 4-14-01
9 D.J. Mann 7-1 Carrolton Region 6-AAA Meet 5-3-10
9 Skipper Wilbanks 7-1 Ringgold GA Olympics XI 5-82

Discus

1 Hiawatha Berry 204-2 Winder-Barrow Golden South (FL) 1985
2 Ray Drew 201-2 Thomas County Central Region1-AAAA Meet 4-22-11
3 Antonio Lamar 197-4 Brookwood GA Olympics XXXIII 5-13-04
4 Daniel Haugh 197-2 Saint Pius X New Balane Nationals (NC) 6-13-14
5 Ryan Camp 195-0 Archer GA Meet of Champions 5-21-16
6 Dontrevious Ousley 192-5 Westover GA Olympics XXXXXI 5-10-12
7 Israel Machovec 189-3 Dacula Dekalb International Prep Classic 5-27-06
8 Kenneth Brinson 189-2 Marist 4A Sectional B 5-2-15
9 Chris Howard 188-8 West Laurens Fitzgerald Invitational 4-12-86
10 Davis Fraker 188-6 McIntosh Carrolton Invitational 4-17-10

Triple Jump

1 Brian Tabor 53-9.25 Clarke Central TBA international meet 1989
2 Christian Taylor 52-6.5 Sandy Creek GA Olympics XXXVI 5-8-08
3 Nate Cooper 51-7.25 Clarke Central GA Olympics IV 1975
4 Brown 50-11.25 West Rome Rome Relays 1974
5 Anthony Brown 50-4.25 Cedar Shoals Region 8-AAA Meet 1978
6 O'Darine Bassett 50-2.25 Carrolton GA Olympics XXXIII 5-13-04
7 Kelsey Nash 50-1.25 Westminster GA Olympics XVIII 1989
7 Dwight Phillips 50-1.25 Tucker GA Olympics XXV 1996
9 Rogerous Swain 50-1 Cedar Shoals East Metro Relays 2-17-17
10 Kenneth Durden 50-0 Lowndes Larry Clark Invitational 3-12-11

Pole Vault

1 Nikita Kirillov 17-2 St. Pius X Coaches Invitational 3-18-11
2 Jordan Scott 17-0 Oconee County 4-Way Meet 3-1-06
3 Paul Malquist 16-9 Gainesville Jefferson Tri-Meet 4-13-10
4. Austin Eckenroth 16-8 Flowery Branch Region 8-AAA Meet 4-17-2012
5. Tyler Porter 16-7.25 Jefferson GA Olympics ? 5-13-2010
6 Tray Oates 16-7 Allatoona Titans Track Challenge 5-18-2013
7 Tyler Craig 16-5 Pickens County 4A Sectional B 4-27-2013
8 Brad Smith 16-3 Franklin County Mobile Challenge (AL) 4-7-01
9 Hunter Mallard 16-2 Gainesville Hall County Championships 3-23-17
10 Caleb Ebbets 16-1 Lee County Westover Relays 4-17-10
10 Jack Cahillane 16-1 Westminster Westminster Meet #4 3-30-17

4x100m Relay

1 SW Dekalb 40.49 TBA Atlanta Games 3-12-16
2 Miller Grove 40.64 Ings, Norris, Gilstrap, Hightower    
3 SW Dekalb 40.66 Trammell, Crenshaw, Richard, Taylor GA Olympics 1996
4 Newton 40.71 Godwin, Hobbs, Johnson, Sands 6A Sectional B 4-30-16
5 Westlake 40.72 Hall, Halls, Murray, Person 7A Sectional A 4-29-17
6 Grady 40.74 B. Randall, C. McNair-Jones, J. Hosley, J. Sloan GHSA State Meet (Carrolton) 5-11-17
6 Cedar Shoals 40.74 Allen, Daniel, Harris, Swain GHSA State Meet (Carrolton) 5-13-17
8 Grayson 40.93 Abdul, Lane, Douglas, Frazier Taco Bell Classic (SC) 4-9-16
9 Stephenson 40.94 Burton, Gartrell, Route, Grant GA Olympics 5-13-03
10 McEachern 40.95 Etta Tawo, Wells, Jackson, Brannon Cobb County Championships 3-24-12
10 SW Dekalb 40.95 Boykin, Brewington, Conwell, Conwell GHSA State Meet (Carrolton) 5-11-17

1600m Run

1 Brendan Mahoney 4:03.18* Marist Foot Locker Nationals 6-12-99
2 Ben Hubers 4:03.56c* McEachern Nike Nationals (NC) 6-16-07
3 Eric O'Brien 4:05.36^ Westminster Golden West (CA) 1992
4 Ralph King 4:05.44@* Saint Pius X GA Olympics III 1974
5 Kirubel Erassa 4:08.24 Grayson GA Olympics 5-13-10
6 Frank Pittman 4:08.39 Marist 4A Sectional 4-30-16
7 Henry Dwyer 4:09.01c* Athens Academy Golden South (FL) 5-18-13
8 Tyler Anyan 4:09.77.c Brookwood Music City Distance Carnival (TN) 6-5-10
9 Girma Mecheso 4:10.25c* Berkmar Nike Nationals (NC) 6-16-07
9 Jay Heller 4:10.25 Walton Cobb County Championships 3-26-07

400m Dash

1 Antonio McKay 45.84@ Roosevelt Golden South (FL) 1982
2 Demiko Goodman 45.94 Newnan Mobile Challenge (AL) 4-3-04
3 Justin Oliver 46.11 Redan Nike Nationals (NC) 6-18-05
4 Brian Herron 46.15 Lakeside-Dekalb 7A Sectional A 4-29-17
5 Elija Godwin 46.23 Newton Brooks PR 6-17-17
6 Reggie Witherspoon 46.25 Wheeler Marietta Invitational 4-26-03
7 Antonio McKay, Jr. 46.28 St. Pius X McEachern Invitiational 4-14-07
8 Antonio Pettigrew 46.31 Southwest Macon Golden South (FL) 5-23-87
9 Angelo Taylor 46.45 SW Dekalb   1996
10 Quintavian Poole 46.50 Washington County Region 3-AAA Meet 4-21-15

100m Dash

1 Ryan Clark 10.18 Banneker Caribbean Scholastic Invitational 6-13-15
2 Tyreek Hill 10.19 Coffee County Golden South (FL) 5-26-12
3 D'Angelo Cherry 10.24 Mount Zion Region 4-AAAA Meet 4-26-08
4 Christian Coleman 10.29 Our Lady of Mercy Brooks PR Invitational (WA) 6-21-14
5 Kenneth Gilstrap 10.31 Miller Grove Dekalb County Championships 3-30-09
6 Justin Scott-Wesley 10.35 Mitchell County GA Olympics 5-15-10
7 Jadarius West 10.37 Drew 3A Sectionals 4-28-12
8 Pedro Holliday 10.39 Pepperell Region 6-AAA 4-24-01
8 Stan Rowe 10.39 Carrolton Region 6-AAA 2003
10 Jalen Virgil 10.40 Mountain View GA Olympics 5-14-16
10 Eric Stokes 10.40 Eastside GA Olympics 5-14-16

110m Hurdles

1 Matt Moore 13.33 Union Grove GA Meet of Champions 5-21-16
2 Terrance Trammell 13.34 SW Dekalb   1997
3 Jordan Moore 13.39 MLK Region 2-AAAAA Meet 4-19-12
4 Dexter Faulk 13.48w Stone Mountain Stephenson Invitational 3-23-02
5 William Wynne 13.52 McEachern GA Olympics XXXVII 5-10-08
6 Kelly Carter 13.54 SW Dekalb Dekalb County Championships 1987
7 Thavius Nelson 13.57 Troup County National Scholastic Outdoor 6-15-96
8 Stanley Ridley 13.64@ Central Carroll GA Olympics XXII 1993
8 Stanley Blalock 13.64@ Northside-ATL International Prep (IL) 1982
10 Daniel Roberts 13.68 Hampton GA Olympics XXXXIV 5-14-15
10 Rainey Anderson 13.68 Westlake GA Olympics 5-14-16

800m Run

1 Devin Dixon 1:49.52 Eagles Landing GA Meet of Champions 5-21-16
2 O'Neal Wanliss 1:49.61 Holy Innocents GA Olympics XL 5-7-11
3 Cameron Thornton 1:49.62 Whitefield Academy GA Olympics XL 5-7-11
4 Brendan Mahoney 1:50.17 Marist GA Olympics 5-9-99
5 Neal Williams 1:50.53 Lassiter Golden South (FL) 1989
6 Ryne Bevan 1:50.58 North Paulding GA Meet of Champions 5-19-17
7 Cory Nicholls 1:50.69 McEachern Golden South (FL) 5-18-13
8 Everett Smulders 1:50.70 Lovett GA Meet of Champions 5-19-17
9 Ian Scott 1:50.83 Lovett   1998
10 Marcelo Dunning 1:50.86 Campbell Foot Locker (NC) 6-17-02

200m Dash

1 Tyreek Hill 20.14 Coffee County Golden South (FL) 5-26-12
2 Ryan Clark 20.58 Banneker New Balance Nationals 6-21-15
3 Stanley Blalock 20.74@ Northside-Atlanta International Prep (IL) 1982
4 Elija Godwin 20.78 Newton Region 8-AAAAAAA Meet 4-18-17
5 Demiko Goodman 20.80 Newnan Great Southwest (NM) 6-5-04
6 Terell Smith 20.84 South Gwinnett Region 8-AAAAAAA Meet 4-18-17
7 D'Angelo Cherry 20.91 Mount Zion Region 4-AAAA Meet 4-26-08
8 Terryon Conwell 20.94 SW Dekalb 5A Sectional 4-30-16
9 Michael Grant 20.97 Stephenson Adidas Nationals (NC) 6-14-03
10 Clint Crenshaw 20.98 SW Dekalb Dekalb County Championships 1998
10 Evander Wells 20.98 Stone Mountain Dekalb County Championships 3-27-06
10 Kenneth Gilstrap 20.98 Miller Grove Dekalb County Championships 3-30-09

300m Hurdles

1 William Wynne 35.67 McEachern GA Olympics XXXVI 5-12-07
2 Tavaris Washington 36.44@ Bainbridge Smith-Benson Relays 3-26-05
3 Angelo Taylor 36.52 SW Dekalb Dekalb County Championships 1996
4 Allan Frye 36.54 Campbell Region 4-AAAAAA 4-18-13
5 Terrance Trammell 36.56 SW Dekalb GA Olympics 1997
6 Sir Paul Jones 36.60 Monroe-Albany Smith-Benson Relays 3-27-10
7 Aries Merritt 36.61 Wheeler Marietta Invitational 4-26-03
8 Terrance Wilson 36.63 Campbell GA Olympics 1997
9 Trey Charles 36.72 Marietta Cobb County Championships 3-26-07
10 Jeremy Burton 36.73 Stephenson GA Olympics XXXII 5-17-03

3200m Run

1 Tyler Anyan 8:52.75c Brookwood New Balance Nationals 6-17-10
2 Ralph King 8:52.84c* St. Pius X GA Olympics III 1974
3 Girma Mecheso 8:53.47.c* Berkmar Nike Nationals 6-16-07
4 Ben Hubers 8:56.24 McEachern Music City Distance Carnival (TN) 6-2-07
5 Kirubel Erassa 8:56.46 Grayson GA Olympics 5-14-10
6 Logan Poteet 8:57.97 Kell Coaches Invitational 5-14-15
7 Jake Shewbert 8:58.78 Flowery Branch GA Meet of Champions 5-21-16
8 Miles Yapp 9:01.05 Brookwood Coaches Invitational 5-14-15
9 Andrew Kent 9:01.66 Lakeside-Dekalb GA Meet of Champions 5-21-16
10 Chase Van Valkenburg 9:02.2* Avondale Atlanta Track Classic 1978

4x400m Relay

1 SW Dekalb Hooks, Graham, Carter, Miller 3:11.31 Golden South (FL) 5-23-87
2 Banneker Billingslea, Clark, B. Johnson, K. Johnson 3:12.03 GA Olympics 5-16-15
3 SW Dekalb Taylor 3:13.14@ Rome Relays 1989
4 SW Dekalb   3:13.21 GA Olympics XVIII 5-5-94
5 Douglass Campbell 3:13.71 Region 7-AAAA Meet 5-10-13
6 SW Dekalb Conwell, Muhammad, Conwell, Bradford 3:13.92 Region 6-AAAAA Meet 4-21-16
7 Redan Chaplin, Johnson, Byrd, Oliver 3:14.13 GA Olympics 5-14-05
8 Wheeler Dickens, Knapik, Merritt, Witherspoon 3:14.29 Coaches Invitational 3-22-03
9 Douglass Ballard, Daily, Walker, Sinkfield 3:14.37 GA Olympics XXXVII 5-10-08
10 McEachern Lawal, Roberson, Richardson, Wynee 3:14.37 GA Olympics XXXVII 5-10-08

4x200m Relay

1 SW Dekalb Boykins, Conwell, Conwell, Muhammad 1:24.72 Lions Showcase 3-5-16
2 Parkview K. Williams, J. Long, D. Smith, A. Harris 1:25.45 New Balance Nationals 6-17-17
3 SW Dekalb Taylor, Crenshaw, Trammell 1:25.60 Rome Relays 1998
4 Marietta Roberts, Charles, Randall, Phillip 1:25.69 Marietta Relays 4-14-07
5 SW Dekalb Taylor 1:25.90   1995
6 Tucker Robinson, Phillips, Pardue, Williams 1;26.44 Golden South (FL) 1995
7 Newton Godwin, Hobbs, Johnson, Sands 1:26.52 Nike Panther Relays 3-5-16
8 Stephenson   1:26.58 McEachern Invitational 4-14-07
9 Kell Chambers, Dwyer, Harris, Randolph 1:26.68 McEachern Invitational 4-14-07
10 Griffin Gault, Vaughn, Curtis, Riggins 1:26.74@* Westminster Relays 1979

4x800m Relay

1 Alexander Whorton, Williams, Muse, Collins 7:46.95 New Balance Nationals 6-17-17
2 Therrell Jenkins, Winfrey, Rambo, Williams 7:49.6 Westminster Relays 1978
3 Brookwood Hewitt, Anyan, Brennan, Wearn 7:51.45 Florida Relays 4-3-10
4 Northeast Houston, Freeman, Williams, Hughes 7:51.8 Jefferson Relays 1977
5 Baker Whitt, Blevens, Moore, Miller 7:53.4 Florida Relays 1966
6 Lakeside-Dekalb Albrecht, Thorne, ?, ? 7:54.70 vs. Westminster 4-17-02
7 Brookwood K. Smith, Giuliano, Brennan, Wearn 7:55.76 Coaches Invitational 3-8-11
8 Collins Hill Frasier, Wilson, Churley, Guglielmo 7:55.91 Coaches Invitational 3-17-06
8 McEachern Potts, Arnold, Shelton, Hubers 7:55.91 Taco Bell Classic (SC) 4-7-06
10 Brookwood Robinson, Brennan, Wearn, Hewitt 7:55.93 Coaches Invitational 3-20-10

Distance Medley (1200m-400m-800m-1600m)

1 Brookwood Hewitt, Kelley, Wearn, Anyan 10:04.96 New Balance Nationals 6-19-10
2 Lakeside-Dekalb Atkinson, Nappo, Thompson, Rowe 10:10.1* Westminster Relays 1975
3 Lakeside-Dekalb Nappo, Thompson, Dipola 10:13.9 Westminster Relays 1974
4 St. Pius X Doran, Donnelly, Baker, King 10:15.7* Westminster Relays 1964
5 McEachern Arnold, Potts, Shelton, Hubers 10:19.52 McEachern Invitational 4-15-06
6 Northeast Freeman, Glover, Williams, Hughes 10:19.64 Jefferson Relays 1977
7 Clarke Central Riddle, Dean, Poplin, Coile 10:21.7* Westminster Relays 1977
8 Grayson Kovalczyk, Marshall, Cown, Erassa 10:22.51 Eagle Icebreaker 3-6-10
9 Lakeside-Dekalb Skehan, Thorne, ?, ? 10:23.89 Outback Relays 3-24-01
10 St. Pius X Anastasiades, Dorsey, Ferrugia, Sprague 10:24.15 Panther Relays 3-29-14

1600m Sprint Medley (200m-200m-400m-800m)

1 Therrell Jenkins, Winfrey, Rambo, Williams 3:27.2 Jefferson Relays 1978
2 Eagles Landing Green, Gibson, Respress, Dixon 3:28.42 Region Tune-Up 4-16-16
3 Alexander Holmes, Gallegos, Carter, Reid 3:29.23 Nike Nationals (NC) 6-19-09
4 St. Pius X Asip, Cone, McKay, Scheff 3:29.44 Panther Relays 3-11-06
5 SW Dekalb   3:29.49 Morehouse Relays 3-20-04
6 Parkview Lewis, Edwards, Patterson, Henderson 3:30.68 Big Orange Relays 3-15-14
7 North Cobb   3:31.14 New Balance Nationals 6-13-14
8 SW Dekalb   3:31.16 Fast Times Invitational 1991
9 North Cobb James, Dortch, Higgins, Roark 3:31.24@ North Cobb Relays 1998
10 St. Pius X Owensby, McDaniel, Doran, King 3:31.24@ Jefferson Relays 1974

4x1600m Relay

1 Brookwood Wearn, Brennan, Anyan, Hewitt 17:20.26 Coaches Invitational 3-20-10
2 Brookwood Guiliano, Malanoski, Brennan, Wearn 17:22.40 Coaches Invitational 3-18-11
3 Alexander Whorton, Williams, Muse, Collins 17:31.50 Arcadia Invitational (CA) 4-7-17
4 Marietta Patterson, Benson, Torres, Savic 17:43.75 Coaches Invitational 3-18-16
5 St.Pius X Anastasiades,Ferrugia, Sprague, Tirrell 17:45.50 Coaches Invitational 3-15-13
6 Collins Hill Churley, Frasier, Amador, Marino 17:47.66 Coaches Invitational 3-18-05
7 Milton Bluth, McCarthy, McGorrey, Bowers 17:49.28 Coaches Invitational 3-18-16
8 Brookwood Roberson, O'Connor, Wrigley, Trilisky 17:51.24 Coaches Invitational 3-19-04
9 Walton Sanders, Eisenman, Singh, Farmer 17:51.52 Coaches Invitational 3-14-14
10 St. Pius X McNeil, Tirrell, Sprague, Anastasiades 17:51.55 Coaches Invitational 3-16-12

800m Sprint Medley (100m-100m-200m-400m)

1 Marietta Cook, Tinsley, Dancer, Fortenberry 1:29.58 GATFXC.COM Invitational 4-13-01
2 Wheeler Merritt, Dickens, Witherspoon, ? 1:29.68 Coaches Invitational 3-21-03
3 Fayette County Fillmore, Ridges, Holloway, Johnson 1:29.69 New Balance Nationals 6-18-17
4 Parkview M. Washington, D. Smith, A. Harris, J. Long 1:29.73 New Balance Nationals 6-18-17
5 Alexander A. Carter, B. Holmes, J. Gallegos, D. Safford 1:30.34 Coaches Invitational 3-20-09
6 Redan Smith, Wilson, Chaplin, Oliver 1:30.38 Roswell Relays 3-27-04
7 St. Pius X Asip, Hernon, Watson, McKay 1:30.90 Disney World Invitational 3-22-07
8 Parkview Shuford, Smith, Harris, Long 1:30.95 New Balance Nationals 6-18-16
9 Arabia Mountain Hall, Johnson, Foust, Jones 1:30.97 Coaches Invitational 3-18-16
9 Putnam County McMullen, Buckner, Cole, Crawford 1:30.97 Patriot Games 4-13-12
10 Newnan Goodman 1:31.04 Coaches Invitational 3-19-04

Swedish 1000m Medley (100m-200m-300m-400m)

1 Parkview M. Washington, D. Smith, A. Harris, J. Long *1:52.39* New Balance Nationals 6-16-17

  *National High School Record*